Porównanie ofert fotowoltaiki kluczowe dla klientów

 

Zainteresowanie klientów montażem Fotowoltaiki cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W drugiej połowie 2021 wznowiony został program Mój Prąd w trzeciej edycji. Osoby chcące zainwestować w takie rozwiązanie szukają w Internecie sprawdzonych i wiarygodnych partnerów.

Kryteria wyboru firmy fotowoltaicznej

W praktyce przed podjęciem decyzji zakupowej przeciętny Pan Jan Nowak kontaktuje się z przedstawicielami ok. 10 firm. Zanim podejmie decyzję na kogo się zdecyduje chce jak najlepiej oszacować faktyczne koszty i poznać różnice w podejściu do wycen od różnych sprzedawców. Poniżej przedstawiamy listę kryteriów, jakimi kieruje się nasz Pan Jan przed podpisaniem umowy:

  1. Cena usługi* – firmy dążą do tego, żeby cena nie grała decydującej roli (i słusznie bo instalacja fotowoltaiczna ma dla klienta pracować kilkadziesiąt lat). Niestety, ale ze strony klientów jest to zazwyczaj główny (lub jeden z głównych) parametrów, przez pryzmat którego podejmują decyzje zakupową. To oczywiście duży błąd bo jakość pomiędzy inwerterami czy też panelami od różnych dostawców jest ogromna. Klienta trzeba o tym uświadomić.
  2. Opinie i ranking firm fotowoltaicznych – w dalszym ciągu większość klientów nie trafia do firm z tzw. polecenia. Internet, ranking firm i dostępne opinie to główne źródło wiedzy klientów na temat firm montujących fotowoltaikę. Warto zadbać o swój wizerunek.
  3. Sposób rozliczenia za wyprodukowaną energię elektryczną – coraz więcej osób jest świadomych zmian jakie prawdopodobnie z początkiem 2022 roku nastąpią. Tutaj jest bardzo duże pole do popisu dla firm, które są w stanie zaopiekować się klientem także po wykonaniu montażu i w perspektywie kilku lat np. odbierać od niego nadwyżki. Poczucie bezpieczeństwa w przyszłości staje się coraz ważniejszym aspektem przy podpisywaniu umowy.
  4. Doświadczenie ekipy montażowej –tylko niewiele firm może pochwalić się doświadczeniem większym niż 24 miesiące na rynku. Obecnie montażem fotowoltaiki zajmują się praktycznie wszyscy – od firm z branży budowlanej po ekipy specjalistów czyszczących zimą dachy. Nie można nikogo skreślać, ale im więcej lat i im więcej montaży przeprowadzonych przez ekipy tym mniejsze ryzyko związane ze źle zamontowanymi panelami. Pytanie o doświadczenie osób, które przyjadą i fizycznie zamontują fotowoltaikę pada bardzo często.
  5. Czas wykonania usługi – czas to pieniądz. To powiedzenie sprawdza się bardzo dobrze w przypadku rynku fotowoltaicznego. Po pierwsze ograniczona pula środków z dotacji Mój Prąd, po drugie niepewność związana z rozliczeniem instalacji wpiętych do sieci po 2022 roku. Wszystko to powoduje, że termin realizacji przy porównywalnych ofertach może być kluczowy.

Porównanie zebranych ofert fotowoltaiki przez klienta

Po zebraniu ofert przez Pana Jana Nowaka przychodzi czas na porównanie dostępnych ofert. Wiemy doskonale, że klient nie będzie w stanie rzetelnie ocenić różnić pomiędzy np. panelami jakie zostały mu zaproponowane w ramach różnych ofert. Doświadczony handlowiec będzie w stanie utrzymując kontakt z klientem przedstawić mu zalety oferowanego produktu. Klient będzie również sam próbował szukać wskazówek w internecie i opinii na temat firm, które ofertę przedstawiły. Wtedy również trafi na stronę optimalenergy.pl gdzie takie informacje w dostępnej i zrozumiałej formie są tworzone.